O obljubljenem denarju od Vzajemne: Toliko govora, zdaj pa nič

O obljubljenem denarju od Vzajemne: Toliko govora, zdaj pa nič

Bralec nas je zanimalo glede obljub, da bodo člani Vzajemne prejeli denar ali delnice, a zdaj je vse utihnilo. Res je, do izplačila še ni prišlo, ampak postopki napredujejo. Do konca poletja naj bi člani prejeli obvestilo o tem, kakšen delež jim pripada.

Vzajemna mora do konca marca izdelati letno poročilo, kar bo osnova za izračun, kolikšen del osnovnega kapitala pripada ustanoviteljem in članom – preprosto povedano, kolikšen denar ali delnice bodo člani dobili zaradi preoblikovanja Vzajemne.

Ko bo letno poročilo pripravljeno, bo ocenjevalec vrednosti imel na voljo dva meseca za njegovo preučitev in izračun deležev. Vzajemna bo plačala za cenilca, ki mora biti registriran pri Slovenskem inštitutu za revizijo. Razpis za njegovo izbiro je bil objavljen 22. februarja 2024, prijave pa so se zbira le do 4. marca 2024,” pojasnjujejo na finančnem ministrstvu.

Naslednji korak vključuje revizijo zaključnega poročila in deležev s strani pooblaščenega revizorja, izbranega z razpisom, ki ga pripravi finance minister. Ta revizor, ki mora biti vključen v register pooblaščenih revizorjev pri nadzorni agenciji, ima dva meseca časa za oddajo in potrditev poročila. Stroške revizije krije Vzajemna.

Po prejetju pozitivnega mnenja revizorja mora Vzajemna v roku enega meseca obvestiti člane o njihovih deležih pri preoblikovanju ter o njihovi vrednosti.

O obljubljenem denarju od Vzajemne: Toliko govora, zdaj pa nič

Člani, ki jim pripade manj kot 120 evrov, bodo dobili denar, razen če izrecno izrazijo željo po delnicah, medtem ko bodo tisti z večjim deležem prejeli delnice,” pojasnjujejo na ministrstvu za finance. Ta uredba omogoča uravnoteženje interesov tako ustanoviteljev kot tudi članov Vzajemne, zagotavljajoč, da bo Vzajemna ohranila dovolj kapitala za nadaljnje delovanje. Članom daje možnost, da namesto denarja izberejo prejem delnic, če to željo izrazijo v 15 dneh po obvestilu.

Vprašanje zakonitosti preoblikovanja Vzajemne je trenutno pred ustavnim sodiščem, saj Vzajemna meni, da zakon, ki ureja preoblikovanje, posega v lastninske pravice članov in pravico do svobodne gospodarske iniciative. Predlagali so, da se zakon začasno zadrži in obravnava z absolutno prednostjo, odločitev o tem pa še ni bila sprejeta.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top